THE ULTIMATE GUIDE TO SIATKOWKA OKA

The Ultimate Guide To siatkowka oka

The Ultimate Guide To siatkowka oka

Blog Article

„Jeśli Twoi bliscy nagle zauważają, że stół się wykrzywia, albo widzą błyski – muszą natychmiast zgłosić się do lekarza okulisty.”

Promieniowanie wytwarzane przez laser lub strumień ciekłego azotu powoduje, że w okolicy rozdarcia tworzy się niewielka blizna, która utrzymuje siatkówkę i zapobiega jej odwarstwieniu.

Ściany oczodołu wyściela okostna, która wraz z pozostałymi powięziami oczodołowymi (przegroda oczodołowa, powięzie mięśniowe, pochewka gałki ocznej) stanowi dodatkową osłonę dla gałki ocznej. Przegroda oczodołowa rozciąga się od krawędzi oczodołu do brzegów tarczki powiekowej.

pierścień nerwowo-siatkówkowy. Natomiast w centrum tarczy nerwu wzrokowego znajduje się pozbawione włókien nerwowych zagłębienie. W obrębie tarczy nerwu wzrokowego do wnętrza gałki ocznej wnika tętnica środkowa siatkówki, a opuszcza ją żyła środkowa siatkówki.

Jeśli w trakcie operacji umieszczono w oku pęcherzyk gazu, to w trakcie rekonwalescencji trzeba przestrzegać put upępowania pooperacyjnego, które zaleci specjalista. check here Przez kilka dni zaleca się utrzymywanie głowy w określonej pozycji tak, aby pęcherzyk naciskał na właściwą część siatkówki. Podczas tego czasu w polu widzenia można zauważyć czarną plamę. Trzeba również unikać ruchów, które mogą powodować wstrząs dla oka, a także czytania i patrzenia przez okno w trakcie jazdy samochodem lub koleją.

Optyczna Koherentna Tomografia oczu (OCT): OCT jest stosunkowo nową całkowicie nieinwazyjną techniką używaną do badania siatkówki. Dzięki OCT jesteśmy w stanie zobaczyć przekrój siatkówki i jej różne warstwy, które można dokładnie ocenić i np. zmierzyć ich grubość. Można zobaczyć jaki jest stan głębszych warstw siatkówki niejako zaglądając pod jej powierzchnię, do jej wnętrza.

Zwyrodnienie plamki żółtej występuje przede wszystkim u osób starszych, narażone particular na to schorzenie są jednak także osoby:

Choroby siatkówki oka są niezwykle groźne, gdyż mogą prowadzić do trwałMoi uszkodzenia widzenia lub całkowitej utraty wzroku. Z tego powodu, istotna jest zarówno właściwa profilaktyka, jak i natychmiastowe reagowanie w razie pojawienia się nawet najmniejszych objawów mogących wskazywać na nieprawidłowości narządu wzroku.

Siatkówka oka jest jego najbardziej skomplikowaną częścią. Zbudowana głównie z tkanki nerwowej, wychwytuje impulsy świetlne, przekształca je w sygnały elektryczne i za pośrednictwem nerwu wzrokowego przekazuje do mózgu, który analizuje je i przetwarza na zrozumiały dla nas obraz.

Rozwiń Zwiń Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Odklejenie siatkówki można całkowicie wyleczyć tylko w przypadku szybkiej interwencji. Zwykle jednak dochodzi do pogorszenia się jakości wzroku względem stanu sprzed rozpoczęcia się choroby.

Retinopatia cukrzycowa może występować w różnym stopniu zaawansowania, z tego powodu dzieli się na retinopatię prostą, przedproliferacyjną oraz proliferacyjną.

Wczesne postawienie diagnozy umożliwia skuteczne leczenie siatkówki oka i pozwala uniknąć utraty widzenia.

Częścią siatkówki jest warstwa barwnikowa – złożona z melanocytów, czyli komórek wypełnionych czarnym pigmentem. Dzięki jego obecności światło na siatkówce nie odbija się i nie rozprasza, co pozwala nam widzieć z większą precyzją.

Report this page